Osoby a nástrojové obsazení:

Zleva: Michal Žára - housle, viola, banjo, zpěv; Petr Kůs - kontrabas, kytara, zpěv;
Ivo Zelenka - zpěv, poskoky a pády; Ota Litomiský - zpěv, příběhy ze života;
Jiří S. Hötzel - akordeon, zpěv


historie_txt.gif (724 bytes)
Více než 1200 odehraných koncertů v Česku, téměř po celé Evropě, USA, Kanadě a SAE.
Více než 170.000 ks prodaných zvukových nosičů v letech 1992 - 1999.

cepice1.gif (5491 bytes)

7 vlastních TV recitálů a desítky pořadů (ČT, TV NOVA, Premiéra, ZDF). 760.000 prodaných kusů branického piva "Šlapeto" vydaného při příležitosti křtu alba "Zpráva o stavu pražských hospod."

klobouk.gif (5693 bytes)
7. místo v celostátní anketě Český slavík ´96,
10. místo v celostátní anketě Český slavík ´97,
držitel České Gramy za rok 1996 v kategorii lidové a dechové hudby a Ceny hudební akademie za rok 1997 v kategorii lidové a dechové hudby,
7. místo v celostátní anketě Český slavík ´98, Ceny Akademie polulární hudby za rok 1998 v kategorii lidové a dechové hudby,
dále 6. místo v celostátní anketě Český Slavík ´99,
mezi prvními deseti kapelami v Českém Slavíku 2000,
11. místo v Českém Slavíku 2001
46. místo v Českém Slavíku Mattoni 2002
...

cepice2.gif (5576 bytes)

04.gif (1180 bytes)
leden -
únor
Kruh se uzavírá, v únoru ještě absolvujeme hezké vystoupení v táborském divadle, možná symbolicky, neb jest to rodné město pana Zelenky, a v Aši, rovněž symbolicky, neb místní divadelní soubor Kamínky byl nerozlučně se Šlapetem spjat. Síba z kapely na vlastní žádost odchází. Vedeme jednání o další budoucnosti a shodujeme se, že bude lépe se ctí odejít ze scény. Jak napsal scénárista pan Dietl „Primář zatahuje oponu…“ Třeba někdy jindy …
04.gif (1180 bytes)
leden -
prosinec
Absolvovali jsme 28 krásných a úspěšných vystoupení po vlastech českých. Určitě stojí za zmínku událost „Hašler záři“, kterou jsme spolupořádali s folklórním sdružením a o.s.Písničkář u příležitosti 125. výročí narození Karla Hašlera dne 4.9.2004 na Ovocném trhu v Praze.
03.gif (1190 bytes)
srpen - prosinec
12.září jsme vystupovali sponzorsky pro Fond ohrožených dětí v Keblově. Odměnou nám m.j. byl tento děkovný dopis.
Vystupujeme hojně v Praze ve staropražské restauraci U inšpektora, která vznikla z iniciativy několika Šlapeťáků a byla místem stylových večerů. Mezi zlaté hřeby patřil cyklus vzpomínkových večerů V Nebi, jehož duchovní matkou byla pulicistka Alena Heinová. Zažili jsme krásné večery s Josefem Vinkářem a se Zdeňkem Podskalským ml.
S koncem roku byl však, bohužel, provoz restaurace ukončen, takže nám zbývají jen hezké vzpomínky na příjemné prostředí a skvělou plzeň!
červen - červenec
Šlapeto vystoupuje v různých koutech Prahy. Mezi velmi povedené akce patří vystoupení před o.d. Tesco na Národní Třídě, kde proběhla rovněž autogramiáda naší nové desky. Entré bylo famózní - Šlapeto dorazilo na místo vystoupení v nablýskané Oťasově Praga Picollo cabrio. Počasí se vyvedlo skvěle. Hudba měla samozřejmě rovněž úspěch.
Červenec je ve znamení dovolené - nástroje uložit a hurá za sluncem!
květen
16. 5. probíhá velkolepý křest našeho nového titulu Aha! To je ta Praha?! a to přímo na vlnách Vltavěnky na parníku Tyrš. Kmotřenství se ujali paní Iva Hüttnerová a pan Gustav Oplustil. Kromě Šlapeta vystoupil hráč na kladívkovou citeru pan Jiří Kleňha a rodinný hudební soubor Šviháček z Kostelce nad Černými Lesy. Politickou scénu zastupoval pan poslanec Petr Bratský. Přítomna byla rovněž Česká televize. Část výtěžku byla poskytnuta na konto Písničkář - zbudouvání pomníku Karlu Hašlerovi.
leden -
duben
Ať se práší za kočárem. Naše písničky znějí např. zde: Praha Na Vlachovce, Hradec Králové, Brno, Blansko, Praha - Baráčnická rychta, Praha - Mánes, Hradec Králové, Uhříněves, České Budějovice, Mlýn Davídkov, Říp, Zeleneč, Bakov n. Jizerou...
V únoru předáváme k rukám zástupce společnosti Venkow Records master (finalizovaný podklad pro tvorbu CD) naší nové desky Aha! To je ta Praha?!
02.gif (1160 bytes)
srpen - prosinec
Koncertní vystupování po vlastech českých, ale kupodivu velmi často v naší Matičce: Park Hotel, CI5, Staropramen, Všebaráčnická Rychta, Muzeum Hl. M. Prahy, Vlachovka, Žižkovský vysílač, nebo kostel Svatého Jiljí, kde jsme si vychutnali vánoční atmosféru spolu s Alfrédem Strejčkem, Jitkou Molavcovou a Štěpánem Rakem.
Zároveň připravujeme a nahráváme materiál pro náš nový titul Aha! To je ta Praha ?!
V listopadu jsme dopadli na 46 příćku v Českém Slavíku. Aúúú. Pan Mattoni promine, ale připili jsme si plzeňskou dvanáctistupňovou minerální vodou. Díky všem, kteří nám poslali Staropražskou Muzikální Správu (SMS).
březen - červenec
Hrajeme a hrajeme, pěkně nám to šlape, např v: Praha Malé Nostic.Div, Aš, Roudnice, Kutná Hora, Plzen Prazdroj, Tyniste/Orl, Praha Vystaviste, Hradec Králové, Dobris, Praha - Ci-5, Znojmo, Praha - Parník Tyrs, Beroun, Králuv Dvur, Dacice, J.Hradec, Trebon, Praha, Ústí Nad Orlicí, Touzim. Trochu se nám do toho zamíchaly volby, takže jsem při té příležitosti podpořili převážně pravé křídlo naší politické scény.
V červenci zasloužená dovolená.
leden -
únor
Hrajeme pro militér - ples aktivních záloh ve Volduchách pod velením gmjr. Brabánka, dále v pěkné rovině (ne nad Rýnem) a m.j. v Berouně na staropražském plese - velmi vydařené. Únor je završen reprýzou prosincového pořadu Karel Hašler, jak ho neznáme, tentokrát v sále Městské knihovny v Praze dne 24.2.
01.gif (1180 bytes)
prosinec
Sezóna vrcholí památným koncertem v pořadu Karel Hašler, jak ho neznáme v divadle U Hasičů dne 9.prosince. Pořad jsem připravovali spolu Českým mezinárodním klubem a při této příležitosti vznikl projekt Písničkář, jehož cílem je postavit pomník panu Karlu Hašlerovi. Vystupovali: Pavlína Filipovská, Gustav Oplustil, Lída Hojerová, Thomas Hasler, skupina Archeus,.... Velký úspěch.
srpen - listopad
Pilné vystupování po vlastech českých (aj slovenských - Pezinok 23.9.). 23.08. Zdar/Sazavou, 25.08. Kutna Hore, 31.08. C.Budejovice-Temelin, 01.09. Trebon Regent, 08.09. Konopiste Danone, 09.09. Trutnov, 10.09. Praha CI5, 13.09. Nymburk KD, 14.09. Fa Hula, 15.09. Roztoky u Prahy, 22.09. Vamberk, 23.09. Pezinok, 16.10. Sobeslav, 18.10. Praha Tesco Nar.t., 20.10. Kramolin, 22.10. Praha Balbín.p.h., 28.10. Praha Hrad, 11.11. Praha Zizkov.div., 24.11. Kolin,...
Tam v podpalubí Žemla přikládá (dB), na lodi je skvělá nálada.
duben - červenec
Mravenčí osvětová práce - informování veřejnosti, že Šlapeto se nerozpadlo a pilně koncertuje. Kromě pódiových vystoupení se prezentujeme také v médiích. Namátkou: 4.5. rádio Frekvence 1 (živé 2 hod. vysílání), 10.5. Č. Budějovice rádio Faktor, 11.5. Český rozhlas Praha (živé 1 hod. vysílání), 19.6. Praha - historická tramway (upoutávka na Evropský svátek hudby a následná prezentace v ČT 2), 12.7. Český rozhlas Plzeň, 16.7. TV Prima (Prima jízda - živé vysílání 80 min.)
Dne 21.6. proběhla tisková konference skupiny Šlapeto v Kavárně Zanzibar na pražských Vinohradech (viz rubrika Černá kronika).
duben
Na základě únorové dohody odchází Radan Dolejš z vlastního rozhodnutí ze souboru. Tato událost byla provázena poněkud pohnutlivou aférkou. kterou p.t. čtenářům přibližujeme na dále uvedené stránce pod výstižným názvem ČERNÁ KRONIKA (<-- klikněte zde).
březen
Vystupujeme jako součást cirkusového představení pod šapitó cirku JO-JOO v Praze Počernicích. Mezi lahůdky tohoto performance patrí kouzelný výstup Iva Zelenky z klece a především obtesávání hořícími noži na kruhu roztočeného Michala Žáry. To komentoval Petr Kůs výrokem: "Pane řediteli, pane řediteli, smrdí krev? Protože jestli ano, tak je tady Michal úplně raněnej...."
leden
Natáčíme scénickou úpravu písně "Holka, vem si frizéra", kde ztvárňujeme učedníky cechu lazebnického, kteří kadeří naše přední zpěvačky Helenku Vondráčkovou, Leonu Machálkovou, Kateřinu Brožovou a dokonce i Otakárii Litomiskou. Mistra kadeřnického nám všem mistrně dělá Josef Dvořák.
2000
listopad
U společnosti VENKOW Records vychází titul A to je ten pokrok! První emise je spojena s velkolepým křtem (neboli křestem, jak my říkáme:-)) v prostorách Novoměstské radnice na Pražském Karlově náměstí za účasti mnoha významných hostů z českého showbussinessu (neboli šoubyznisu). O velkolepou trachtaci se ckvěle postarala společnost Golem Cattering.
Společnost Monitor EMI vydala souborný titul Hašlerových písní, které jsme v minulosti nahráli pod názvem Po starých zámeckých schodech.
Natáčíme některé veselé scénky do velkolepého show (neboli šou dva tři) SILVESTR 2000 pro televizní stanici NOVA.
září
Opět účinkujeme v Novotách, tentokrát je to píseň "Já mám automobil" za účasti Ivety Bartošové.
srpen
Příprava nového titulu "A to je ten pokrok!", kteoru vydává společnost VENKOW Records, a.s. a na které se účastní jako hosté přední šečtí herci a zpěváci Leona Machálkovoá, Pavlína Filipovská, Josef Vinklář, Josef Dvořák, Pavel Zedníček a Simona Stašová.
květen - červen
Natáčí se další díly pořadu Novoty za našeho skromného přispění
březen
Šlapeto pokračuje v natáčení pořadu Novoty, tentokrát se skupinou Kamélie zpíváme píseň "My jsme ti správní kluci plešatí" od K.Hašlera. Někteří se na roli již léta pečlivě připravovali.
Reprízovali jsme naše galapředstavení z prosince loňského roku v Divadle ABC.
leden
Účinkujeme v televizních pořadech Hit století (TV NOVA) a Prima jízda na Primě.
99.gif (427 bytes)
prosinec
umístili jsme se na šestém místě v Českém slavíku v kategorii skupiny
Podíleli jsme se na tvorbě pořadu Silvestr 1999 TV NOVA, někteří talentovanější členové skupiny i autorsky.
Měli jsme vánoční galapředstavení v pražském Divale ABC. Váženými hosty byli paní Pavlína Filipovská a pan Josef Vinklář, kteří pokřtili naší novou desku "Ne, a nebudem se ženiti".
listopad
U společnosti Wenkow nám vyšla nová deska s názvem "Ne, a nebudem se ženiti" a zároveň u Monitor - EMI profilová deska "Ta naše písnička Žižkovská", na které jsou starší, ale stále žádané šlapetácké písničky.
srpen
Natáčíme novou desku "Ne, a nebudem se ženiti"
květen
Skupina slavila své desáté výročí. Slavili jsme všude možně, m.j. na Karlově mostě za policejního dozoru pana rady Vacátka a celé mordparty ztělesněné členy divadelního souboru Řešeto, v Branickém pivovaru a skončili jsme v bohnické léčebně - tedy v Divadle mezi ploty s představením Vražda na Žižkově.
březen
Šlapeto získává prestižní cenu Akademie populární hudby v kategorii lidové a dechové hudby
98.gif (453 bytes)
prosinec
umístili jsme se 7. v Českém slavíku v kategorii skupiny
září
vznik stránek www.slapeto.cz
červen
natáčení pořadu Novoty VII (TV Nova – režie: Jiří Adamec)
červenec – srpen
natáčení sedmého profilového alba Šlapeta „Trempírny a jiné kousky„
květen
natáčení pořadu Jak se budí Fidlovačka (ČT – režie: Jan Bonaventura)
květen
natáčení pořadu Novoty V (TV Nova – režie: Jiří Adamec)
březen – květen
turné Šlapeta po českých zemích s programem „Nepudeme spát, až ráno v šest„
březen
Šlapeto získává prestižní cenu České hudební akademie v kategorii lidové a dechové hudby
leden
natáčení pořadu Novoty II (TV Nova – režie: Jiří Adamec)
97.gif (431 bytes)
prosinec
vánoční turné Šlapeta s programem „Nepudeme spát, až ráno v šest„
listopad
slavnostní křest alba „Nepudeme spát až ráno v šest„ spojený s předáním zlaté desky za prodej více než 25 000 ks s titulem Hašlerky
říjen
natáčení Tv pořadu Horoskopičiny (TV Nova)
květen – srpen
natáčení šestého profilového alba Šlapeta s názvem „Nepudeme spát až ráno šest„ s hosty : Jiřinou Jiráskovou, Jiřinou Bohdalovou, Dagmar Veškrnovou, Pavlínou Filipovskou, Jiřím Lábusem a Viktorem Preissem
duben
natáčení pořadu Novoty I ( Tv Nova – režie : Jiří Adamec )
březen – duben
koncertní turné Šlapeta po českých zemích s programem „Stál na nároží bijásek„
březen
Šlapeto získává prestižní cenu Česká Gramy v kategorii lidové a dechové hudby
96.gif (442 bytes)
prosinec
slavnostní vánoční koncert v pražském divadle ABC spojený s předáním zlaté desky Šlapetu za prodej více než 25 000 ks s titulem „Zpráva o stavu pražských hospod„
prosinec
slavnostní předání zlaté desky za prodej více než 25 000 ks desek s titulem „Červená sedma a jiné trumfy„ v klubu Na Lávce v Praze (událost spojená s předáním 90 kg dortu v podobě fotbalového hřiště)
listopad
křest alba „Stál na nároží bijásek„ v pražském Bontonlandu, předání zlaté desky Šlapetu za prodej více než 25 000 ks desek s titulem „Ručičky, nebojte se…„
září – říjen
koncertní turné Šlapeta po Kanadě a USA
červenec – srpen
natáčení pátého profilového alba Šlapeta – „Stál na nároží bijásek„
únor – červen
turné Šlapeta po českých zemích s programem „Červená sedma a jiné trumfy„ – rekordních 50 koncertů)
únor
natáčení Tv pořadu Tutovka (TV Nova)
95.gif (437 bytes)
prosinec
natáčení TV pořadu Kabaret u Knoblocha (TV Nova, režie: Rudolf Kudrnáček) – hosté: Petr Nárožný, Felix Holzmann, Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Dagmar Veškrnová, Jiřina Jirásková a divadelní společnost Kamínky
listopad
gurmánský a slavnostní křest alba „Červená sedma a jiné trumfy„ v pražské Baráčnické rychtě
listopad
natáčení studiového matriálu pro TV pořad Kabaret u Knoblocha (písně s Jiřinou Jiráskovou, Dagmar Veškrnovou, Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou)
září
natáčení Tv pořadu – Čundrcountryshow (TV Nova)
srpen
natáčení Tv pořadu „Pojďte s námi na pivo„ (TV Nova )
červen – červenec
příprava a natáčení čtvrtého profilového alba Šlapeta „Červená sedma a jiné trumfy„
březen – duben
turné po českých zemích s programem „ Zpráva o stavu pražských hospod „
94.gif (420 bytes)
prosinec
první vánoční koncert Šlapeta v pražském divadle ABC (opět ve spolupráci s Country radiem)
prosinec
natáčení pořadu „Staropražské vánoce„ pro ČT (režie: Jan Bonaventura)
listopad
křest alba „Zpráva o stavu pražských hospod„ v pražském Euroclubu, první šlapeťácký křest spojený s lukulskými hody pořádanými v režii společnosti Golem, dále pořádána výstava k pěti letům existence souboru a minikoncert
říjen
koncertní turné Šlapeta ve Spojených Arabských Emirátech (Dubai a Abu Dhabi)
červenec
natáčení hudebně – zábavného pořadu pro německou Tv ZDF Tv Fernsehgarten (společně s německou skupinou Puhdys)
červenec
natáčení třetího profilového alba Šlapeta s názvem „Zpráva o stavu pražských hospod„ v pražském studiu R+R
květen
přepadení Tv Studia 6 hudebníky Šlapeta, moderování všech příspěvků, včetně zpráv, sportu a předpovědi počasí
květen
vystoupení Šlapeta pro pořad Zdeňka Svěráka – Konto paraple – ČT (režie: Jan Bonaventura)
duben – květen
koncerty Šlapeta po českých zemích s programem „Hašlerky„ (turné vrcholí v pražském divadle Pod Palmovkou na prvním společně organizovaném představení Šlapeta s divadelním souborem Kamínky)
duben
záznam vystoupení Šlapeta pro švýcarské rádio DRS
leden
první samostatný recitál Šlapeta ve švýcarském divadélku v Lagnau
93.gif (436 bytes)
prosinec
Šlapeto pořádá první ze svých pravidelných koncertů s Country radiem v pražském divadle Pod Palmovkou
Mistr bluegrassové mandolíny Petr Kůs ranil své příznivce rozhodnutím, že podle hesla „back to the roots“ se od nynějška bude věnovat staropražské písni a přijal místo basisty ve Šlapetu.
prosinec
koncert Šlapeta v Aši – památné seznámení souboru s členy divadelní společnosti Kamínky
listopad
Jirka Pánek se rozhodl vyměnit kočovný život lidového umělce za teplo rodinného krbu
Šlapeto odlétá na týdenní turné do Spojených Arabských Emirátů
říjen – listopad
druhá část turné po českých zemích s programem „Pivo došlo aneb Ručičky, nebojte se…„
říjen
slavnostní křest alba „Hašlerky„ v pražském divadle Pod Palmovkou za účasti České televize, Českého rozhlasu a hostů (Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Zdeněk Podskalský a Vladimír Just)
září
křest alba Hašlerky v galerii Albatrosu na pražském Uhelném trhu spojený s výstavou uměleckých artefaktů z dílny hudebníků Šlapeta (památný slavnostní výlov utopenců)
srpen
vydání prvního profilového alba Šlapeta v Holandsku („Zpráva o stavu pražských hospod„ – vydává společnost Universe)
červenec
natáčení CD, MC „Hašlerky„ v plzeňském studiu West (album vydává Monitor v září 1993)
červen
Holandsko – Oerol fest na ostrově Terschelling
Kvůli rostoucí profesionalizaci kapely přestává Ivo Zelenka být řádným členem, zachovává si své občanské zeměstnání a se souborem vystupuje nadále jako host pod pseudonymem Ferdinand Outrata.
květen
natáčení Tv filmu „ Písně ze staré Prahy podruhé aneb Pivo došlo „ pro ČT (režie : Jan Bonaventura)
duben
účast na mezinárodní přehlídce malých divadel ve švýcarském Thunu, záznam vystoupení Šlapeta pro rádio DRS
březen – duben
první část turné po českých zemích s programem „Pivo došlo aneb Ručičky nebojte se …„
92.gif (422 bytes)
prosinec
slavnostní křest alba „Ručičky nebojte se„ v pražském divadle Semafor za účasti Českého rozhlasu, České televize (režie: Jan Bonaventura)
září
vydání CD, MC „Ručičky nebojte se„ … (první samostatné album souboru vydané u společnosti Václava Baumruka B&B)
červen
Holandsko – Oerol fest na ostrově Terschelling (6 koncertní turné v rámci rockového festivalu v rockových klubech a na diskotékách), záznam vystoupení Šlapeta pro holandské rádio VPRO
květen
natáčení Tv filmu „ písně ze staré Prahy poprvé … (režie: Jan Bonaventura ) pro ČT, natáčení materiálu na první profilové album Šlapeta ve studiu Ladislava Štaidla v Jevanech
únor
čtrnáctidenní angažmá v alpském hotelu Steimattly ve švýcarském Adelbohdenu.
Pepa Horváth odchází a na jeho místo nastupuje Jiří Síba Hötzel.
91.gif (393 bytes)
prosinec
přímý přenos koncertu pro pořad Silvestr Čs. Rozhlasu
listopad
přímý přenos koncertu Šlapeta z holandského Leeuwardenu pro rádio VPRO
červenec
přímý přenos koncertu Šlapeta v rámci pořadu Radiomost Praha – Vídeň, pouliční vystoupení na různých festivalech ve Švýcarsku, Německu a Rakousku, průběžné utužování kolektivu v restauraci „Na Kačabce„, kterou stále vede jistý Otakar Litomiský
březen
první studiová zkušenost – natáčení 1/2 LP Písně ze staré Prahy ve studiu Ladislava Štaidla (vyšlo v září 1991 u spol. Punc)
leden
hostování na akci volba Miss Prahy (pouze jako hudební těleso)
Jarda Janecký opouští kapelu a jde se věnovat svému rodnému bigbítu. Na jeho místo nastupuje vítěz konkurzu Michal Žára.
90.gif (454 bytes)
listopad
první samostatný koncert ve švýcarské Basileji
září
pro neustálé rozpory s pojetím programu „ Tržiště zapomenutých řemesel „ se Šlapeto ocitá doslova na ulici. Naštěstí je to ve Švýcarsku ve Winterthuru v rámci mezinárodního hudebního festivalu (společně s populárním silákem Frantou Kocourkem, skupinou Laura a její tygři a Tanitou Tikaram )
březen
Šlapeta promrzlého z hraní na Karlově mostě se ujímá Jiří Suchý a nabízí pohostinské vystupování kapely v divadle Semafor
únor
Šlapeto poprvé vpuštěno do tehdy ještě Československé televize (píseň Tydlitát v pořadu Pražský Montmartre režiséra Zdeňka Podskalského)
89.gif (465 bytes)

<-- kliknutím na letopočet s dozvíte víc
prosinec
utužování žánru a kolektivu v restauraci „ Na Kačabce „ vedené panem hostinským Otakarem Litomiským lidovým všeumělem, básníkem a vypravěčem
červen
pilné koncertování v Čechách v rámci programu „Tržiště zapomenutých řemesel„
Šlapeto rozšiřuje nástrojové obsazení: Jarda Janecký (alias pan Novák) - housle, Pepa Horváth - akordeon (původně klarinet)
květen
první honorované vystoupení souboru v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka ( dnes Výstaviště Praha )
duben
první zkoušky souboru v Domě rekreace ROH v Praze Na poříčí 15. Osoby a obsazení: Radan Dolejš - kytara, Jirka Pánek - kontrabas, Ivo Zelenka - akordeon.

Profily v tisku

Vlasta (23.12.1993), Teletip (41/93, 52/94), Český deník (2.5.1994), RP (26.3.1993, 11.11.1994), Magazín RP (9.7.1994), MF Dnes (9.4.1994), Ahoj na sobotu (42/94), Květy (6/95), Magazín Blesku (3/95), Anno (1/96), MF (30.12.1995), Tv Duha (38/95), Týdeník Tv (9/96), Tv Duha (8/96), Anno (8/96), Vlasta (44/96), ZN noviny (20.11.1996), Svobodné slovo (21.11.1996), MF (9.11.1996), Květy (50/96), Blesk magazín (3/97), Anno (3/97), Týdeník Tv (50/96), Rytmus života (4/97), Sazka (7/97), Melodie (2/97), Magazín RP (29.3.97).................atd.